دستگاه فلزیاب

دستگاه فلزیاب

دستگاه فلزیاب

دستگاه فلزیاب

دستگاه فلزیاب چیست ؟

در این مقاله می خواهیم در مورد یکی از موضوعاتی که صحبت کنیم که مدتیه به یکی از ترند های گوگل تبدیل شده است.

اگر بخواهیم تعریف ساده ای از دستگاه فلزیاب داشته باشیم باید بگوییم فلزیاب ابرازی است که جهت کشف اشیاء فلزی که در زیر زمین ، دیوار و … دفن شده اند استفاده میشود. فلزیاب ها دارای انواع مختلفی هستند برای اهداف کاری خاصی طراحی و تولید میشوند.

فلزیاب ها هم دارای کاربرد صنعتی و هم باستان شناسی هستند. اما شاید از خود بپرسید که دلیل محبوبیت فلزیاب ها چیست و چرا استفاده از آن روز به روز در حال افزایش است. در ادامه با ما باشید تا بیشتر در این مورد بدانید.

دلیل محبوبیت و افزایش استفاده از فلزیاب

شاید باورتان نشود اما فلزیابی یکی فعالیت های اعتیاد آور و در حین حال هیجان انگیز میباشد. استفاده از فلزیاب ها متفاوت میباشد و شاید دلیلی که باعث شده اینقدر شناخته شده شوند، استفاده مردم برای کشف اشیاء قیمتی و ارزشمند که در زیر زمین دفن شده اند میباشد.

برخی از مردم برای سرگرمی و تفریح از آن استفاده می کنند و اما همین فلزیاب منبع درآمد خیلی از مردم میباشد. از نمونه های بارز ان در داخل کشور، کشف گنج و دفینه به کمک فلزیاب ها میباشد که از این خیلی ها توانسته اند با صبر و تلاش یک شبه به رویاهای خود برسند و خیلی ها هم به نتیجه دلخواه نرسیدند.

انواع فلزیاب و کاربرد هریک

نحوه تقسیم بندی فلزیاب ها براساس کاربرد و تکنولوژی مورد استفاده می باشد که برای فعالیت خاصی از آن ها استفاده میشود. به صورت کلی به سه دسته زیر تقسیم می شوند که هر یک را جداگانه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 • فلزیاب پالسی – (Pulse Induction)
 • فلزیاب Very low frequency) – VLF)
 • فلزیاب beat frequency oscillator) – BFO)

فلزیاب پالسی چیست

فلزیاب پالسی با کمک تکنولوژی القاء پالسی اشیاء زیر زمین را پیدا میکند. در فلزیاب های پالسی یک جریان فرستنده که پیوسته روشن و خاموش میشود برقرار میگردد. میدان، جریان ادی (eddy) پالسی در شیء ایجاد می کند که با انالیز میرایی پالس القا شده در گیرنده شناسایی میگردد؛ در واقع انرژی القایی نسبت به ولتاژ اولیه در دو سر سلف با یک اختلاف فاز ظاهر میشود.

در صورت برخورد دستگاه با فلزات، تغییراتی در دامنه و یا اختلاف فاز ایجاد می شود. اساس کار فلزیاب های PIبر اشکارسازی این اختلاف ولتاژ چند میکرو ولتی بین دو نمودار یعنی زمانی که سیم پیچ ها (قلب دستگاه یا همان قسمت اصلی آن کویل فلزیاب می باشد.) در معرض هیچ نوع فلزی قرار ندارد و زمانی که سیم پیچ در معرض یک نوع فلز قرار میگیرد است.

فلزیاب VLF چیست

این فلزیاب مخفف، فرکانس بسیار پایین میباشد، همچنین به عنوان تعادل القایی نیز شناخته میشود و دستگاه های زیادی با این تکنولوژی کار میکنند.

در یک فلزیاب VLF، دو سیم پیچ مجزا وجود دارد:

سیم پیچ فرستنده – این حلقه سیم پیچ بیرونی است. درون آن حلقه ای از سیمهای پیچیده شده قرار دارد. الکتریسیته در امتداد این سیم ، ابتدا در یک جهت و سپس در جهت دیگر ، هزاران بار در هر ثانیه ارسال میشود.

تعداد دفعاتی که جهت جریان در هر ثانیه تغییر میکند، فرکانس واحد میگویند. سیم پیچ گیرنده – این حلقه داخلی سیم پیچ شامل سیم پیچ دیگری است. این سیم به عنوان یک آنتن برای بالا بردن و تقویت فرکانس‌های ناشی از اشیا هدف در زمین عمل می‌کند . این فلزیاب ها عمق زنی بالایی ندارند اما قدرت تفکیک خوبی دارند.

آشنایی با فلزیاب BFO

این نوع فلزیاب از ابتدایی ترین فلزیاب ها میباشد اما دارای حساسیت بسیار بالایی است. این دستگاه قادر است ذرات ریز فلزی را در عمق ۸ اینچی پیداکند. در یک سیستم BFO، دو سیم پیچ وجود دارد. یک سیم پیچ بزرگ در قسمت جستجو است و یک سیم پیچ کوچکتر نیز درون جعبه کنترل قرار دارد. هر سیم‌ پیچ به یک نوسانگر متصل است که هزاران پالس در هر ثانیه تولید میکند. از این دستگاه فلزیاب در حوزه صنعت و فعالیت های صنعتی استفاده میکنند.

دلایل کلی استفاده از دستگاه فلزیاب :

 • کشف عتیقه جات و اشیاء قیمتی دفن شده (گنج و دفینه ها)
 • فعالیت های باستان شناسی ، زمین شناسی و تاریخی
 • فعالیت‌های صنعتی و مربوط به ساخت و ساز
 • برای گذاراندن اوقات فراغت ، تفریح و سرگرمی

اجزاء تشکیل دهنده یک فلزیاب

فلزیاب هم مانند هر دستگاه الکترونیکی دیگر از بخش های مختلفی تشکیل شده است که هر بخش وظیفه خاصی را بر عهده دارد. بخش های اصلی در هر فلزیابی یکسان میباشد اما برخی فلزیاب ها از امکانات و قابلیت های بیشتری برخوردار هستند که با توجه به نیاز های بازار و مشتریان توسط کمپانی های تولید کننده در نظر گرفته میشوند.

اما به صورت کلی یک فلزیاب دارای اجزاء زیر است :

 • دستگیره تعادل : این بخش برای راحتی کاوشگر جهت کاوش و حفظ تعادل فلزیاب هنگام کاوش میباشد.
 • جعبه کنترل (Control Panel) : این بخش شامل سیستم کنترل ، مدار ، بلندگو ، باتری و ریزپردازنده است.
 • میله (Shaft ) : جعبه کنترل و سیم‌پیچ را بهم متصل می‌کند ; اغلب قابل تنظیم است تا بتوانید آن را در یک سطح راحت برای ارتفاع خود تنظیم کنید.
 • کویل یا لوپ : یکی از مهمترین بخش های یک فلزیاب می باشد در ادامه بیشتر در موردش صحبت خواهیم کرد.

کویل فلزیاب چیست و نحوه انتخاب کویل مناسب

کویل را می توان یکی از مهمترین اجزاء دستگاه فلزیاب در نظر گرفت که وظیفه ی آن حس فلزات زیر زمین می باشد. نام های دیگر آن لوپ یا سیم پیچ است. کویل ها دارای انواع مختلفی هستند که هریک از تکنولوژی خاصی بهره می برند. یکی از دلایل افزایش عمق کاوش فلزیاب هین کویل میباشد.

بنابراین در هنگام خرید فلزیاب باید در انتخاب نوع کویل بسیار دقت کنید. در ضمن هر نوع فلزیابی دارای کویل خاص خود می باشد ، مثلا نباید کویل فلزیاب های پالسی را برای فلزیاب VLF استفاده کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد لوپ ها می توانید این مقاله را مطالعه کنید.

کدام فلزیاب برای گنج یابی مناسب است

همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم فلزیاب ها از نظر تکنولوژی به سه دسته تقسیم میشدند و حال می خواهیم ببینیم کدام یک برای کاوش گنج و دفینه انتخاب بهتری میباشد. کمپانی های زیادی هستند که در این زمینه فعالیت میکنند و توانسته اند دستگاه هایی با کیفیت و کارآمدی را به بازار ارائه دهند.

از بین انواع فلزیاب ها فقط فلزیاب پالسی و فلزیاب VLF برای کشف طلا، سکه و فلزات با ارزش مناسب هستند

زیرا دارای قابلیت تفکیک فلزات هستند. اما بحث اصلی کشف گنج و دفینه در ایران میباشد. وقتی فقط موضوع کاوش در خاک ایران باشد باید سیستم های VLF را از لیست خود حذف کرد زیرا عمق کاوش بالایی ندارند و در خاک معدنی عملکردی درستی ندارند. بنابراین بهترین فلزیاب برای کاوش دفینه ، مقبره ها ، اتاقک ها و … فلزیاب های پالسی میباشند.

در کجا ها گنج و دفینه پیدا میشود

پیدا کردن گنج به همین سادگی که فکر میکنید نیست و برای اینکار نیاز به تحقیق و مطالعه در مورد مکان های باستانی و تاریخی دارید و علاوه برآن باید در مورد علائم گنج نیز بدانید. ولی به صورت کلی دفینه ها و گنجینه های قدیمی معمولا در مکان های زیر البته با توجه به شرایط جغرافیایی و تاریخی گذشته بیشتر یافت میشود:

 • جنگل ها ( به خصوص جنگل های شمال کشور )
 • مکان های تاریخی و باستانی که در گذشته محل زندگی مردم بوده‌اند
 • ساحل ها
 • کوهستان ها

تست در حضور مشتری توسط خود مشتری انجام می شود.

خدمات پس از فروش :

بعد از اطمینان از اصالت و سالم بودن دستگاه حتما این به این نکته توجه کنید که شرکتی که دستگاه را از آن خرید میکنید دارای خدمات پس از فروش باشد تا در صورتی که بعد از خرید احتیاج به قطعه و یا آموزش داشتید بتوانید با شرکت مورد نظر تماس بگیرید و یا حتی بتوانید دستگاه خود را ارتقا دهید.

محصولات شرکت افشار  نتیجه تلاش های متخصصین برای موجود سازی دستگاهای گنج یاب وفلزیابی که به نسبت قیمت بسیار پایین به کارایی بالایی رسیده اند،  توجه داشته داشته باشید در انتخاب و موجود کردن این دستگاهها تحقیقات فراوانی انجام شده تا مردم به ازای پولی که پرداخت میکنند ازدستگاه کارایی بگیرند و نه صرفا جیب سودجویان این عرصه پر شود و همراه دستگاه خدمات پس از فروش و گارانتی ازشرکت ما تحویل میگرند.

دستگاه فلزیاب

 

برای کاتالوگ های شرکت فلزیاب افشار کلیک کنید.

برای مشاوره رایگان  خرید و فروش فلزیاب  با کارشناسان شرکت فلزیاب افشار در تماس باشید.

شماره تماس کارشناس خرید فلزیاب و تعمیرات فلزیاب  مهندس افشار 

 09371414171 خط ثابت: 02144569250

تلگرام و اینستاگرام شرکت فنی مهندسی افشار

اینستاگرام شرکت فلزیاب افشار

تلگرام شرکت فلزیاب افشار

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *